دومینیکا کجاست؟

اگر به تازگی اسم کشور دومینیکا را مکررا شنیده باشید، قطعا شما هم از خود پرسیده اید: دومینیکا کجاست؟ دومینیکا کشوری است جزیره‌ای در دریای کارائیب نام رسمی آن کشور همسود (مشترک‌المنافع) دومینیکا و پایتخت آن روسو است. دومینیکا از جزایر بادپناه و بخشی از منطقه آنتیل کوچک است و به خاطر طبیعت دست‌نخورده‌ای که دارد «جزیره طبیعت کارائیب» نامیده شده‌است. دومینیکا در جنوب گوادلوپ و در شمال مارتینیک واقع شده؛ مساحت دومینیکا ۷۵۰ کیلومتر مربع است. زبان رسمی این کشور انگلیسی است و زبان‌های کریول دومینیکایی و فرانسوی نیز به عنوان زبان‌های گفتاری استفاده دارند.

جزیره دومینیکا از دیدگاه زمین‌شناسی جوان‌ترین جزیره آنتیل کوچک است و به این خاطر فعالیت‌های آتشفشانی و زمین‌گرمایی هنوز در آن دیده می‌شود. دریاچه جوشان، که دومین چشمه آب‌گرم دنیا است در دومینیکا واقع شده‌است. کریستف کلمب این جزیره را به نام روز یکشنبه (در لاتین: dominica) یعنی روزی که این جزیره را کشف کرد نام‌گذاری نمود. کشف این جزیره در تاریخ ۳ نوامبر ۱۴۹۳ بود. امروزه ۸۶٫۸٪ از مردم دومینیکا سیاه‌پوست هستند.

طوطی شاهی پرنده ملی این جزیره است و نگاره آن بر روی پرچم دومینیکا نیز نقش بسته است.

اکنون که متوجه شدید دومینیکا کجاست، بهتر است به بررسی این کشور از جنبه های مختلف بپردازیم.

تاریخ:

دومینیکا در تاریخ ۳ نوامبر ۱۴۹۳ توسط کریستف کلمب و در طی سفر دومش به «بر جدید» کشف شد. او این سرزمین را در اختیار بومیان سرخ‌پوست کارائیبی و جنگجویی یافت که از نسل بومیان آراواک بودند. در قرن شانزدهم کشتی‌های اسپانیایی به دلیل شرایط باد و جریانات آبی مناسب، معمولاً در دومینیکا لنگر می‌انداختند ولی به دلیل مخالفت و مقاومت‌های مردم دومینیکا، عملاً در آنجا ساکن و مستقر نشدند.

تقریباً تمام جمعیت هفتادهزار نفری دومینیکا، از نسل برده‌هایی هستند که در قرن ۱۸ میلادی به دومینیکا برده شدند. با این حال دومینیکا تنها جزیرهٔ کارائیب شرقی است که هنوز جمعیت پیش از کشف آن توسط کلمب را حفظ کرده‌است: بومیان کارائیب که حدود ۳۳۰۰ نفر از آنان همچنان در سواحل شرقی به زندگی مشغولند.

سیاست:

حکومت دومینیکا دموکراتیک و مردم سالار است. قوهٔ مقننه پارلمان دومینیکا است که وظیفه قانون‌گذاری را بر عهده دارد. رئیس دومینیکا رئیس جمهور و رئیس دولت نخست وزیر است که با رای مستقیم مردم برگزیده می‌شوند.

اقتصاد:

دومینیکا برای جلب سرمایه برای توسعهٔ اقتصادی خود، در مقابل سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دولتی، تابعیت و حقوق شهروندی دومینیکا را به سرمایه‌گذار اهداء می‌کند.

مردم:

۸۶٫۸٪ مردم دومینیکا سیاه‌پوست، ۸٫۹٪ دورگه، ۲٫۹٪ سرخ‌پوستان کارائیبی، س ۰٫۸٪ سفیدپوست و ۰٫۷٪ از دیگر نژادها هستند.

ساختار حکومتی سیاسی دومینیکا

دومینیکا با نام رسمی مشترک المنافع دومینیکا The Commonwealth of Dominica  جزیره ای مستقل است. سیستم حکومتی دومینیکا دموکراسی پارلمانی در اتحادیه ملت های مشترک المنافع براساس قانون اساسی آن است که در 1978 تصویب شد.

در 3 نوامبر 1978 دومینیکا به استقلال کامل رسید. اولین نخست وزیر دومینیکا، پاتریک رولند جان بود و از سال 2004 تا امروز روزولت اسکریت نخست وزیر می باشد. قانون اساسی تصویب شده در استقلال، رئیس جمهور و نخست وزیر را به عنوان رئیس دولت در نظر گرفته است. پارلمان، مسئول قانونگذاری دولت و متشکل از رئیس جمهور  و یک مجلس است. از مجموع 32 عضو مجلس، 21 نفر از مناطق تشکیل دهنده انتخاب می شوند، 9 نفر سناتور منتصب توسط ریاست جمهوری  و 1 نفر سخنگو که از میان اعضایی که به کابینه تعلق ندارند یا از خارج مجلس انتخاب می شود. دادستان کل نیز از اعضای مجلس محسوب می شود. رئیس جمهور توسط قوه مقننه و نخست وزیر توسط رئیس جمهور از بین اعضای منتخب مجلس تعیین می شود.
دومینیکا عضوی از کشورهای مشترک المنافع، سازمان ملل، سازمان کشورهای آمریکایی، جامعه کارائیب و سازمان کشورهای شرق کارائیب (OECS) است. دومینیکا از دلار کارائیب شرقی (EC $)، واحد پول مشترک OECS استفاده می کند.

تقسیمات کشوری دومینیکا

دومینیکا شامل 10 ناحیه، 20 شهر و 52 روستا بوده و پایتخت آن شهر روسو با جمعیت تقریبی 15 هزار نفر می باشد. چهار شهر مهم دومینیکا برای زندگی روسو، پورتموث، ماریوت و سوفریر می باشد.
روسو شهری پر جنب و جوش و رو به دریای کارائیب در منطقه سنت جورج است که توسط رودهای روسو و مورن بروس احاطه شده است. محله های  فرانسوی قدیمی آن به سبک معماری قرن 18 خود معروف بوده و بسیار پر هیاهو و مملو از مغازه ها، رستوران ها و بارها هستند. روسو یکی از بزرگترین بازارهای روباز کارائیب را داراست که در آن انواع میوه ها، سبزیجات و گیاهان تازه گرمسیری  به فروش می رسند.

اقلیم و آب و هوای دومینیکا

آب و هوای جزیره دومینیکا گرمسیری-استوایی همراه با بارش باران تقریباً در کل مواقع سال است. 
نوسان دمای هوا در کل روزهای سال بین ۲۸ تا ۳۱ درجه سلسیوس می باشد. 
دمای آب دریا مناسب برای شنا با میانگین ۲۷_۲۸ درجه سلسیوس می باشد‌.
میزان بارش باران نسبتا زیاد ۲۰۰۰ میلی لیتر سالانه است.
اما با وجود بارانی بودن در اکثر روزهای سال تابش نور خورشید کم نیست و بطور میانگین در حدود ۷_۸ ساعت در روز می باشد.
با توجه به آب و هوا بهترین زمان سفر به دومینیکا از ماه ژانویه تا آپریل می باشد زیرا بارش باران متعادل و دمای هوا خنک است. 
از ماه جولای تا نوامبر فصل بارانی و به دلیل بارش های شدید باران و طوفان، زمان مناسبی برای سفر به دومینیکا نیست.

طبیعت دومینیکا

دومینیکا ملقب به جزیره طبیعت کارائیب  The nature island of the Caribbean و بهشت استوایی Tropical paradise بوده و بیشتر سطح جزیره پوشیده از جنگل های بارانی است. 
دومینیکا به دلیل طبیعت بکر و منحصر بفرد، تنوع گونه های گیاهی و جانوری کمیاب و زیبا، ترکیب کوهستان ها، دریاها، رودخانه ها، سواحل و مناظر چشم نواز آن به یکی از زیباترین جزایر دنیا مشهور است.
جزیره دومینیکا با دارا بودن مجموعه ای از چندین پارک ملی ثبت شده در یونسکو، ۳۶۵ رودخانه، آبشارها، کوهستان های صخره ای، سرسبز و آتشفشانی، دریاچه های آبگرم، سواحل زلال و آرام با منظره های رویایی و گونه های نادر جانوری و دریایی توسط نشریه نشنال جئوگرافیک تراولر به عنوان یکی از بهترین جزایر مقصد گردشگری جهان انتخاب شده است.

 

با کسب اطلاعات از کشور دومینیکا، پی بردن به اعتبار پاسپورت دومینیکا و پاسخ دادن به این سوال که دومینیکا کجاست؟ قطعا خرید پاسپورت دومینیکا برای شما جذاب شده است. شما میتوانید به مراجعه به صفحه های اخذ تابعیت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری و اخذ تابعیت دومینیکا از طریق خرید ملک، بیشتر از شرایط تابعیت دومینیکا مطلع شوید.

مشخصات عمومی

پایتخت : رسوو

زبان رسمی : انگلیسی و فرانسه

واحد پول : دلار دومینیکا

نرخ برابری با دلار آمریکا : 2،7169

محور اقتصاد : کشاورزی

مشخصات جغرافیایی

منطقه : دریای کارائیب

مکان : بین جزایر فرانسوی گودالوپ و مارتینیک

میزان مناطق مسطح : 751 کیلومتر مربع

نوع آب و هوا : گرم و مرطوب استوایی که بطور فصلی بین خشک و مرطوب متغیر است

جمعیت

میزان جمعیت : 71،946 هزار نفر بر اساس آمار سال 2011

گروه های نژادی : سیاه ، سفید و غیره

دین : کاتولیک ، متدیسیت ، باپتیست و غیره

 

حکومت

استقلال سیاسی : سوم نوامبر 1978 از کشور پادشاهی انگلستان

سیستم سیاسی : دموکراسی پارلمانی

رئیس جمهور: چارلز ساوارین

نخست وزیر: روزولت اسکریت

مسافرت

ورود مسافر : 122،288

ورود توریست : 82،664

قیمت ها

شاخص غذایی : 105،72

نرخ تورم : 2،42

 

تراز تجاری

واردات : 392،0

صادرات : 111،7

صادرات مجدد : 4،7

تراز : 280،3-

 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}