چرا Dominica محبوب‌ترین برنامه شهروندی جهان است؟

سالانه بیش از ۵۰۰۰ فرد برای پاسپورت دومینیکا درخواست می کنند. دومینیکا برای اخذ شهروندی تحت برنامه سرمایه گذاری بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار جمع آوری کرده است، که به رشد اقتصادی این کشور کمک شایانی شده است. بودجه برنامه شهروندی برای بخش های دولتی و خصوصی در اقتصاد دومینیکا از جمله گردشگری ، کشاورزی ،توریسم ، مدارس ، ورزش ، تحقیقات ، آموزش وصرف می شود. دومینیکا از سال ۲۰۰۳ تاکنون بیش از ۱۲۰۰۰ گذرنامه فروخته است.

دارندگان پاسپورت دومینیکا به انگلستان (اسکاتلند ، ایرلند ، ولز) و کشورهای اروپایی و شنگن (آلمان ، فرانسه ، سوئیس ، اتریش ، بلژیک ، سوئد ، دانمارک و غیره) بدون ویزا سفر می کنند. دارندگان پاسپورت دومینیکا مجاز هستند حداکثر ۱۸۰ روز در انگلستان برای تجارت ، جهانگردی و غیره و ۹۰ روز از ۱۸۰ روز در منطقه شنگن اتحادیه اروپا بمانند.

کشورهای دیگر کارائیب نیز برنامه های شهروندی را اجرا می کنند . به عنوان مثال ، آنتیگوا (200،000 دلار) ، سنت کیتس (250،000 دلار) ، گرنادا (200،000 دلار) ، سنت لوسیا (200،000 دلار). ولی در حال حاضر فقط دومینیکا برنامه اعطا شهروندی و پاسپورت را برای ایرانیان اجرا می کند.

آیا این برنامه قانونی است؟

برنامه گرفتن تابعیت دومینیکا بر اساس مصوبه پارلمان کشور دومینیکا و قانون اساسی این کشور برپا شده است.  جزئیات آن در قانون تابعیت، فصل یک از ده، بند هشت، ماده (2) مشخص شده است.  براساس این قانون، نخست وزیر مجاز است که به اهداء کنندگان سرمایه به اقتصاد این کشور در مورد مراحل لازم اقامت دومینیکا معافیت قائل شده و اقدام به صدور اسناد تابعیت و به دنبال آن گذرنامه دومینیکایی نماید.  نوع سرمایه گذاری توسط دولت، به صورت پرداخت نقدی برای پیشبرد پروژه های دولت دومینیکا تعیین شده است.
برای اطلاع از قانونی بودن این برنامه می توانید با سفارتخانه های دومینیکا در هر جای جهان تماس بگیرید.

چه تفاوتی بین گرفتن اقامت و گرفتن پاسپورت وجود دارد؟

تفاوتهای اساسی و عمده ای بین اقامت و شهروندی وجود دارد. لطفاً این پاسخ را با دقت مطالعه کنید.
اقامت در بسیاری از کشورها محدودیت زمانی دارد و شرط های بسیاری برای حفظ آن لازم است.
در صورت اخذ اقامت کشوری، شما دارای حق و حقوق بسیار محدودی برای زندگی، امور اداری، تجارت و سفر خواهید بود و بسیاری از حقوق شهروندان شامل شما نخواهد شد.
ولی در صورت اخذ شهروندی (تابعیت) شما هیچ تفاوتی با سایر شهروندان آن کشور نخواهید داشت و لذا می توانید از تمام حقوق به صورت تمام و کمال استفاده ببرید.
حق اقامت معمولاً دارای زمانی محدود است و در صورت نبودن بیش از 6 ماه شما در آن کشور باطل می شود.
در بعضی از کشورها که پس از مدتی داشتن اقامت، می توان درخواست شهروندی نمود، این جریان سالها به طول می انجامد و در طول پنج سال هزینه های بسیاری مصرف می شود.  برای مثال در انگلستان، حداقل پنج سال اقامت و حضور (بیش از دو سوم) لازم است تا بتوانید تقاضای شهروندی بدهید که ممکن است به دلایل گوناگون، از جمله کوچکترین سابقه در اداره پلیس رد شود.
در امارات متحده عربی اقامت فقط سه ساله است و هر سه سال باید با صرف هزینه ی زیاد تمدید گردد و هرگز منجر به گرفتن پاسپورت نخواهد شد. تمدید آن نیز مستلزم نگهداری از مجوزهای گران کار و حضور و زندگی در کشور گرانی مثل امارات با بازاری محدودتر و در قلب خاورمیانه دچار مسائل سیاسی و گرماست.
در کانادا نیز دست کم چهار سال پس از اقامت و حضور در آن کشور می توان درخواست پاسپورت نمود که شرایط بسیاری ممکن است منجر به رد درخواست شود.
در بسیاری از کشورهای اروپایی اقامت هر سال باید تمدید شود و فقط بعد از چندین سال و تحت شرایط خاص منجر به دریافت پاسپورت خواهد شد.
در صورتی که در دومینیکا  از بدو اقدام تقاضای دریافت تابعیت و گذرنامه ثبت می گردد.  مدت انجام کار حدود ۴ ماه است و از ابتدا تمام حقوق شهروندی شامل شما می گردد و اقدام شما یک بار برای همیشه است.

 گواهینامه CON(شناسنامه) چیست؟ 

دریافت    CON   به این معناست که شما بهشهروند مشترک المنافع دومینیکاتبدیل شده اید و تابعیت مادام العمر دومینیکا را دارید. شما هنگام درخواست یا تمدید گذرنامه dominica این گواهی را نیاز دارید.

آیا بعد از انقضا پاسپورت مجبورم مبلغ سرمایه گذاری را دوباره پرداخت کنم؟

خیر، سرمایه گذاری فقط یک بار برای دریافت پاسپورت است. هنگام تجدید گذرنامه نیازی به سرمایه گذاری مجدد ندارید. پس ازانقضاء میتوانیدفقط باپرداخت هزینه تمدید گذرنامه (38 دلار) گذرنامه دومینیکا را تمدید کنید.

آیا برای به دست آوردن تابعیت باید در دومینیکا ساکن شوم؟

خیر. شما لازم نیست قبل یا بعد از اعطای تابعیت و پاسپورت، در دومینیکا اقامت کنید.

 

آیا برای اخذ پاسپورت باید به دومینیکا سفر کنم؟

نیازی به سفر به دومینیکا نیست. درحال حاضرالزام مصاحبه اجباری برای شهروندی دومینیکا توسط برنامه سرمایه گذاری وجود ندارد.

آیا می توانم درخواست تابعیت را خودم ارسال کنم یا با مراجعه به سفارت برای شهروندی اقدام کنم؟

خیر. درخواست ها باید از طریق نمایندگان مجاز ارسال شود. دولت دومینیکا برای اهداء تابعیت  نمایندگانی را برگزیده است و این کار فقط از طریق این نمایندگان انجام می گردد و دولت مستقیما تقاضایی را نخواهد پذیرفت. این موضوع در بریتانیا و ایالات متحده آمریکا هم به همین صورت است.

پروسه درخواست تا اخذ پاسپورت چه مدت زمان می برد؟

از ارسال اسناد مورد نیاز به دولت مشترک المنافع دومینیکا ، زمان پردازش تقریباً ۴ ماه است.

آیا برای تمدید گذرنامه به یک آدرس در دومینیکا نیاز دارم؟

نه ، شما نیازی به آدرس در دومینیکا ندارید. می توانید گذرنامه خود را در اداره گذرنامه و مهاجرت در دومینیکا یا از طریق هر کنسول دومینیکا در کشور های دیگر و یا سفارت انگلستان تمدید کنید و می توانید اقامت فعلی خود را به عنوان آدرس بدهید.

در صورت گرفتن گذرنامه دومینیکا، پاسپورت سابقم چه خواهد شد؟

  شما می توانید کماکان از گذرنامه سابق تان نیز استفاده کنید و به صورت سابق آن را تمدید نمائید.

چه تعداد از وابستگان می توانند در درخواست شهروندی قرار بگیرند؟

نامحدود ، تا زمانی که اعضای خانواده توسط متقاضی اصلی از نظر مالی کاملاً حمایت شوند و از نظر شرایط سنی و وضعیت تاهل واجد شرایط باشند.

سفارت دومینیکا در ایران کجاست؟

در ایران سفارت بریتانیا (انگستان) در تهران امور نمایندگی دومینیکا را انجام می دهد. نزدیک ترین سفارت دومینیکا به ایران در کشور امارات قرار دارد.

 

 

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}