بیانیه نخست‌وزیر دومینیکا درباره محدودیت‌های موقت روادید شهروندان دومینیکا

طی روزهای اخیر، خبری مبنی بر محدودیت موقت روادید شهروندان دومینیکا منتشر شد. اما نخست‌وزیر دومینیکا، آقای روزولت اسکریت، در بیانیه‌ای اطمینان داد که محدودیت‌ها از سوی دولت بریتانیا موقت و به مدت محدود خواهند بود. همچنین، اعلام کرد که این محدودیت‌ها در کمترین زمان ممکن لغو خواهند شد.

7 مرداد 1402

بیانیه نخست وزیر دومینیکا

 

طی روزهای اخیر، خبری مبنی بر محدودیت موقت روادید شهروندان دومینیکا منتشر شد. اما نخست‌وزیر دومینیکا، آقای روزولت اسکریت، در بیانیه‌ای اطمینان داد که محدودیت‌ها از سوی دولت بریتانیا موقت و به مدت محدود خواهند بود. همچنین، اعلام کرد که این محدودیت‌ها در کمترین زمان ممکن لغو خواهند شد. اسکریت این تصمیم دولت بریتانیا را تأسف‌آور خواند و با اطمینان بیان کرد که این موضوع ضررهای طولانی‌مدتی برای کشور و متقاضیان شهروندی دومینیکا نخواهد داشت. او اعلام کرد که دولت دومینیکا با جدیت این تصمیم را پیگیری کرده و تمهیدات لازم برای کاهش ریسک‌های احتمالی اتخاذ خواهد کرد. اسکریت بیان کرد که دولت دومینیکا از حساسیت بالایی نسبت به افراد متقاضی شهروندی این کشور برخوردار است و بررسی متقاضیان به صورت چند لایه انجام می‌شود و با آژانس‌های معتبر همکاری دارد. همچنین، دومینیکا رهبری کشورهای حوزه کارائیب در برنامه شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری (CBI) را بر عهده گرفته است و ۶ اصل مهم در این زمینه اعمال کرده است، از جمله انجام مصاحبه‌های اجباری با متقاضیان دریافت پاسپورت دومینیکا (افراد بالای ۱۶ سال).

پس از اعلام خبر محدودیت‌های دولت بریتانیا، مقامات دومینیکا نیز اعلام کردند که کشور، فرایند بررسی متقاضیان دریافت شهروندی را تقویت خواهد کرد. این اقدامات هدف افزایش استانداردهای بین‌المللی و تأمین امنیت کشور دومینیکا و کشورهای همسایه را خواهد داشت. این تصمیم باعث اطمینان متقاضیان ایرانی دریافت شهروندی دومینیکا شده است که نگرانی‌هایشان برطرف شده است. دولت دومینیکا با اطمینان معتقد است که برنامه CBI این کشور بهترین برنامه در کل دنیاست و برای اطمینان خاطر شرکای بین‌المللی خود، این برنامه را مورد بازبینی قرار می‌دهد.

اگرچه تصمیم تازه دولت بریتانیا ممکن است محدودیت‌هایی برای دارندگان پاسپورت دومینیکا ایجاد کند، اما این موضوع مانع ورود آنها به کشور نخواهد شد و شهروندان دومینیکا همچنان می‌توانند به بریتانیا سفر کنند. دولت بریتانیا برنامه‌ای را تدارک دیده است تا متقاضیان به‌صورت موقت ویزای خود را آنلاین یا از طریق دفاتر موجود در کشور دومینیکا دریافت کنند. همچنین، شهروندان دومینیکا که در این کشور حضور ندارند، می‌توانند به نزدیک‌ترین کنسولگری دولت بریتانیا در محل زندگی خود مراجعه کنند.

برای جبران پیامدهای تصمیم دولت بریتانیا، دومینیکا نیز اقدامات خاصی را در داخل کشور انجام خواهد داد، از جمله بهبود بخش مسکن، تقویت بخش بهداشت و درمان، توسعه آموزش و پرورش و همچنین تسریع ساخت فرودگاه دوگالز چارلز. در نتیجه، تصمیم دولت بریتانیا برای لغو موقتی محدودیت‌ها برای روادید شهروندان دومینیکا به‌زودی حل خواهد شد. تا آن زمان، افراد می‌توانند با درخواست ویزای آنلاین، مراجعه به دفاتر داخلی دومینیکا یا کنسولگری بریتانیا در هر کشوری، اقدام به اخذ ویزا کنند.

{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}